Najveći hrvatski gradovi dobit će smjernice EIB-a o razvoju pristupačne stanogradnje

EIB će savjetovati hrvatske gradove Zagreb, Rijeku, Split, Osijek i Varaždin o stambenoj ekspanziji kako bi se zadovoljile rastuće potrebe.

  • 0
  • 114 views

Sporazum ima za cilj razviti lokalne smjernice i identificirati najbolje pristupe financiranju za socijalne i pristupačne domove.
Savjetodavna podrška EIB-a koja odražava najbolje prakse u europskom pristupačnom stanovanju.
Europska investicijska banka (EIB) savjetovat će pet velikih hrvatskih gradova – Zagreb, Rijeku, Split, Osijek i Varaždin – o proširenju društvenih i pristupačnih domova kako bi se zadovoljila sve veća potražnja stanovnika. Prema savjetodavnom sporazumu s pet gradova, EIB će im posuditi svoju stručnost u rješavanju izazova uključujući potrebu za povećanjem stambenog prostora za socijalno ugrožene i osobe s niskim prihodima.

Hrvatska se suočava sa stambenom krizom. Prema posljednjim podacima koje je objavio Europski parlament, cijene nekretnina u toj zemlji među najbrže rastu u EU-u, skočile su oko 80% u posljednjem desetljeću.

„Podržavanje socijalne infrastrukture, uključujući stanovanje, ključni je dio strateških prioriteta EIB-a, kao što je navedeno u našem planu za jačanje društvenih temelja Europe. Ova predanost odražava naše obećanje da ćemo postići značajne rezultate, uključujući i Hrvatsku, gdje aktivno podupiremo stvaranje energetski učinkovitih i pristupačnih stambenih rješenja,” izjavila je potpredsjednica EIB-a Teresa Czerwińska.” Kroz ovo partnerstvo želimo osnažiti hrvatske gradove za stvaranje uključivih i otpornih zajednica. Pomažemo ovim urbanim središtima da poduzmu značajne korake prema zadovoljavanju stambenih potreba.”
Savjetodavna podrška EIB-a temeljit će se na najboljim praksama u europskom pristupačnom stanovanju. Stručnjaci EIB-a blisko će surađivati ​​s pet hrvatskih gradova, od kojih svaki ima poseban skup izazova, kako bi razvili smjernice za projekte pristupačne stanogradnje, ocijenili trenutne politike i izmjerili stambeni fond i ulaganja potrebna u sljedećih 10 do 20 godina. Savjetodavna podrška financirana je iz programa InvestEU Advisory Hub.

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević: "Veliko mi je zadovoljstvo što je EIB prepoznao važnost socijalnog i pristupačnog stanovanja te odlučio podržati Zagreb i druge hrvatske gradove u njihovom razvoju. Suradnja s EIB-om potvrđuje našu predanost stvaranju kvalitetnih životnih uvjeta za sve Naši građani, posebice oni najugroženiji, ulažući u pristupačne stanove, Zagreb postavlja temelje jače i pravednije zajednice, a važan dio toga je i regulacija cijena najma u gradu. Zato je jedan od 10 strateških projekata ove Gradske uprave izgradnja zgrade pristupačnog stanovanja u Podbrežju s 288 stanova za oko tisuću stanovnika, koja će započeti sljedeći mjesec.''

Splitski gradonačelnik Ivica Puljak: ‘’Priuštivo stanovanje prioritet je ne samo u Splitu, već iu mnogim drugim gradovima Hrvatske i Europske unije. Shvaćamo da je potrebno sustavno i održivo rješenje, koje uključuje djelovanje na nacionalnoj i lokalnoj razini. Ovaj izazov nije nastao preko noći i ne može se brzo riješiti; zahtijeva kontinuiran rad i suradnju svih dionika - od gradskih uprava, državnih institucija do međunarodnih partnera. Vjerujemo da je tehnička pomoć Europske investicijske banke pravi put za pronalaženje najboljih sustavnih rješenja. Ponosni smo što je Split prvi grad u Hrvatskoj koji je koristio Okvirni zajam EIB-a za razvoj urbane infrastrukture, što će nam omogućiti da postavimo čvrste temelje za budućnost i osiguramo dugoročna rješenja za pristupačno stanovanje.’’

Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović: „Od početka mog mandata naglašavam važnost socijalnog i pristupačnog stanovanja, kao jednog od ključnih prioriteta grada. U Gradu Rijeci ulažemo sredstva i napore u provedbu politika koje bi omogućile izgradnju financijski pristupačnih stanova za građane, posebice mlade, uz istovremeno očuvanje kvalitete života i održivosti grada. Dostupnost stambenog prostora nije samo ekonomsko već i socijalno pitanje ključno za stabilnost lokalne zajednice. Stoga podržavamo inicijative vezane uz subvencioniranje stanogradnje ili davanje naknada za mlade obitelji i druge socijalno ugrožene skupine. Ono što ističem jest činjenica da ovakvi projekti zahtijevaju uključenost svih dionika, uključujući lokalne vlasti, građevinske tvrtke, državu i EU.”
Osječki gradonačelnik Ivan Radić: "Rješavanje stambenog pitanja mladih obitelji veliki je izazov u cijeloj Europi. Priuštivo stanovanje ključno je za osiguranje održivog rasta i razvoja većine europskih gradova, pa tako i Grada Osijeka. Cilj nam je privući i zadržati mlade obitelji Osijek kroz modele pristupačnog stanovanja Besplatne savjetodavne usluge koje pruža EIB pridonijet će razvoju pristupačnog modela stanovanja po mjeri koji zadovoljava specifične potrebe Grada Osijeka i njegovih stanovnika. stanovnika".

Varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj: „Grad Varaždin jedan je od četiri grada u Hrvatskoj koji prema Zakonu o POS-u imaju javne ustanove za izgradnju socijalnih stanova. Uz Koprivnicu, Rijeku i Dubrovnik, Varaždin je jedini grad koji razvija stanogradnju kroz Javnu ustanovu gradskih stanova. Sada smo u Varaždinu pokrenuli izgradnju stambenog kompleksa sa 180 stanova u 6 zgrada po modelu POS-a, a već su postavljeni temelji za prvu zgradu. Dok čekamo državne propise, idemo naprijed u nastojanjima da zadovoljimo potrebe naših građana. Zajedno sa savjetnicima EIB-a spremni smo krenuti na ovo putovanje jer već imamo odgovarajuće zemljište iza ulice Koblenz u Varaždinu, gdje planiramo graditi pristupačne stanove.”

EIB grupa već 25 godina pruža usluge financiranja i savjetovanja stambenom sektoru u državama članicama EU-a. Samo u proteklih pet godina osigurao je oko 13,4 milijarde eura za podršku projektima održivog urbanog razvoja i modernizacije. Zajedno s Europskom komisijom, Grupacija EIB-a povećat će svoju predanost pristupačnom stanovanju u nadolazećim godinama.

Pozadinske informacije
Europska investicijska banka (ELB) dugoročna je kreditna institucija Europske unije u vlasništvu njezinih država članica. Financira zdrava ulaganja koja pridonose ciljevima politike EU-a. Projekti EIB-a jačaju konkurentnost, potiču inovacije, promiču održivi razvoj, jačaju društvenu i teritorijalnu koheziju te podržavaju pravedan i brz prijelaz na klimatsku neutralnost.
InvestEU
Program InvestEU Europskoj uniji osigurava dugoročno financiranje korištenjem znatnih privatnih i javnih sredstava za potporu održivom oporavku. Također pomaže privući privatna ulaganja za strateške prioritete Europske unije kao što su Europski zeleni dogovor i digitalna tranzicija. InvestEU objedinjuje sve financijske instrumente EU-a koji su prethodno bili dostupni za podupiranje ulaganja unutar Europske unije pod jednim krovom, čineći financiranje investicijskih projekata u Europi jednostavnijim, učinkovitijim i fleksibilnijim. Program se sastoji od tri komponente: InvestEU fonda, InvestEU savjetodavnog centra i InvestEU portala. Fond InvestEU raspoređuje se putem partnera u provedbi koji će ulagati u projekte koristeći proračunsko jamstvo EU-a od 26,2 milijarde eura. Cjelokupno proračunsko jamstvo poduprijet će investicijske projekte partnera u provedbi, povećati njihovu sposobnost podnošenja rizika i time mobilizirati najmanje 372 milijarde eura dodatnih ulaganja.

izvor:  https://www.eib.org/

Elle Cook&Mingle Brunch: Poznati gastro influenceri otkrivaju zašto je palenta savršena za zdrav i kreativan božićni meni
Prev Post Elle Cook&Mingle Brunch: Poznati gastro influenceri otkrivaju zašto je palenta savršena za zdrav i kreativan božićni meni
Veliki pljesak za „Stabat mater” u topličkoj crkvi na Dan sjećanja
Next Post Veliki pljesak za „Stabat mater” u topličkoj crkvi na Dan sjećanja
Related Posts

Leave a Comment:

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

A link to set a new password will be sent to your email address.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our pravilima privatnosti.