Učenici i učitelji III. Osnovne škole Varaždin ove su školske godine jako aktivni u Erasmus + projektima. Novi projekt Erasmus+ KA2 projekt u koji su se uključili zove se „Klimatska pismenost u školama kroz STEM“ ( „ Climate literacy at schools via STEM“).
Projekt je službeno započeo 31.12. 2023. godine i traje sve do 30.8. 2025. Partneri su osnovne škole iz Poljske (Zespol Szkol Spolecznych Spolecznego Towarzystwa Oswiatowego), Portugala (Agrupamento Escolas A Lã e a Neve), Turske (Gaziosmnpaşa Dobruca Ortaokulu) i nevladina organizacija iz Turske Inopark Konya Teknoloji Gelistirme Bolgesi Yonetici A.S.
Cilj projekta je podići svijest učenika, učitelja, roditelja i lokalne zajednice o zaštiti okoliša, a nastoji se postići korištenjem STEAM metode podučavanja koja uključuje S – Science (Znanost), T – Technology (Tehnologija), E – Engineering (Inženjerstvo), A – Arts
(Umjetnost), M – Mathematics (Matematika).
Kroz sveobuhvatan pristup problemu, učenicima se želi pokazati kako STEM koristiti za rješavanje svakodnevnih problema. Projektom se želi utjecati na: učinkovito korištenje vode u domovima, njezinu ponovnu uporabu, širenje znanja iz područja obnovljivih izvora energije, pronalaženje rješenja za probleme onečišćenja vode, zraka i tla, preradu otpada kao i poboljšanje informatičkih vještina, moderne tehnologije, usavršavanje jezičnih i društvenih vještina, poznavanje europske kulture, podizanje samopoštovanja i uspostavljanje međunarodnih prijateljstava.
Prva mobilnost održava se u lipnju u Poljskoj, zatim u listopadu u Portugalu, u prosincu u Turskoj, a u ožujku iduće godine online u Hrvatskoj. Na mobilnostima će sudjelovati naši učenici i učitelji. Svima će to biti prilika za stjecanje novih znanja i vještina, razvijanje međunarodne suradnje, sklapanja novih prijateljstava i promoviranje naše škole izvan granica Hrvatske.
Više o projektu možete pročitati na stranicama:
https://climateliteracyatschools.wordpress.com/
http://os-treca-vz.skole.hr/
Do sada su naši učenici uspješno promovirali projekt kroz razne međunarodne radionice s učenicima gostima iz Italije ( Napulj i Sicilija), Portugala ( Madeira) i Poljske. Neke od radionica bile su izrada mirisnih svijeća recikliranjem starih svijeća, izrada vaza i drugih praktičnih predmeta metodom decoupagea na limenkama, izrada igračaka za pse od otpadnog tekstila. Korištenjem likovnog izričaja stvarali su eko poruke namijenjene učenicima, roditeljima i svim posjetiteljima škole. Posjetili su poučnu stazi uz rijeku Dravu.
Peti razredi uključili su se u projekt na nastavi geografije sa istraživanjem kako i koliko troše vodu u svojem kućanstvu. Prikupljene podatke trebali su matematički obraditi, izračunati potrošnju vode po članu i usporediti s prosjekom Hrvatske, te navesti načine kako s ukućanima uštediti vodu. Tako su ujedno obilježili i dan planeta Zemlje.